Koronavirusi në vendin tonë, 3 viktima në 24 orët e fundit, 174 të shtruar në spitale

Tre qytetarë, fatkeqësisht nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit. Bëhet fjalë për një 57-vjeçar nga Lushnja, një 74-vjeçar dhe një 83-vjeçar nga Tirana.

Fatmirësisht, në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë nga koronavirusi.

Aktualisht, në spitalin Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, po marrin trajtim mjekësor 174 pacientë, 16 prej tyre në terapi intensive, ndërsa 6 prej tyre të intubuar.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë 

174 të shtruar- Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 174 pacientë, 16 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

3 viktima- Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçar nga Lushnja dhe një 74 vjeçar dhe një 83 vjeçar nga Tirana.

824 testime- Janë kryer në 24 orët e fundit 824 testime dhe janë konfirmuar 144 qytetarë të prekur me COVID19.

Harta e të prekurve me koronavirus- 55 raste në Tiranë, 15 në Fier, 10 në Elbasan, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Durrës, Kurbin, Divjakë, Gramsh, 6 në Korçë, 5 në Lushnje, nga 3 raste në Shkodër, Pogradec, Delvinë, nga 2 raste në Krujë, Përmet, nga 1 rast në Kavajë, Berat, Gjirokastër.

LEXO EDHE  PD/ Pas Kukësit, Dibrës e Gjirokastrës, sot voton Berati

65 të shëruar- Në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar në 6733 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (16 Shtator 2020)
Testime totale 76400
Raste pozitive 11816
Raste të shëruara 6733
Raste Aktive 4740
Humbje jete 343 (Qarku Tiranë 165, Durrës 45, Shkodër 39, Elbasan 21, Fier 18, Korçë 15, Lezhë 13, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2372
Durrës 526
Shkodër 365
Lezhë 274
Elbasan 262
Korçë 214
Fier 212
Vlorë 181
Kukës 140
Berat 93
Dibër 51
Gjirokastër 50