Situata në Kakavijë/ Xhaçka apel udhëtarëve: Mos prisni në radhë, kthehuni në banesa

Situata në pikat kufitare me Greqinë sa vjen e përkeqësohen me radhët kilometrike të automjeteve që zgjaten e zgjaten.

Minstrja e Mbojtjes, Olta Xhaçka u bën apel qytetarëve që presin në radhë të kthehen në banesa dhe të mos vijojnë të presin në radhë.

“Numri i qytetarëve që lejohet të kalojnë është mjaft i kufizuar dhe kalimi i të gjithë atyre që janë aktualisht në radhë fatkeqësisht është i pamundur. Ndaj, bëjmë thirrje që jo vetëm qytetarët e tjerë të mos drejtohen drejt pikave kufitare me Greqinë, por edhe ata që presin në radhë të kthehen në banesat e tyre, deri në normalizimin e situatës”, shkruan ajo në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE  Stuhi me shi dhe erë, Bashkia e Vlorës thirrje qytetarëve: Shmangni lëvizjet me makina!

Ndërkohë, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj tha se, “me qëllim shmangien e grumbullimeve dhe të pritjes në radhë të gjatë të qytetarëve dhe sidomos të fëmijëve, Policia e Shtetit do të vendosë pika kontrolli në akset rrugore që çojnë drejt pikave të kalimit kufitar për të këshilluar dhe kërkuar nga qytetarët që të shtyjnë planet e udhëtimit drejt Greqisë për një moment më të përshtatshëm, ose të paktën të ndalojnë dhe të presin në kushte më të përshtatshme në qytetet ose fshatrat përgjatë rrugës, deri në krijimin e mundësive reale për kalimin e kufirit, pa orë të stërzgjatura pritjeje”.