Shpërthimi në Bejrut/ NASA publikon pamjet nga hapësira

E marta e katër gushtit do të mbahet mend gjatë për Libanin, pasi në këtë ditë kryeqyteti i vendit, Bejrut, pësoi një shpë rthim të madh, e cila i mori jetën rreth 160 personave dhe lëndoi mbi 5.000 të tjerë.

Pas trag jedisë në rrjete sociale kanë qarkulluar mijëra pamje, të kapura nga kënde të ndryshme. Së fundmi, “NASA” ka publikuar pamje nga satelitët, ku tregohet më qartë shkalla e shp ërthimit.

LEXO EDHE  Tensionet në kufi me Rusinë, amerikanët në Ukrainë për forcimin e mbrojtjes ajrore

Pra siç shihet, zonat me ngjyrë të kuqe të errët, tregojnë dë mtime të rënda, në ngjyrë portokalli dëm time mesatare dhe në të verdhë dëmtime të lehta. Harta përmban të dhëna të modifikuara të Copernicus Sentinel, të përpunuara nga ESA (Agjencia Evropiane e Hapësirës).