Nuk ka surpriza, Barça dhe Bayern Munich kalojnë në çerekfinalet e Championsit

Barcelona ka mundur 3-1 Napoli-n në ndeshjen e kthimit të 1/8-ave të Champions League dhe është kualifikuar në çerekfinale me rezultatin e përgjithshëm 4-2, pasi ndeshja e parë është mbyllur në barazim 1-1.

Sfida e luajtur në Camp Nou mbrëmjen e sotme është vendosur në pjesën e parë. Lenglet (10′) ka zhbllokuar ndeshjen dhe Messi (23′) ka dyfishuar avantazhin. Suarez (45+1′) ka realizuar të tretin nga pika e bardhë në fundin e pjesës së parë. Ky ka qenë edhe goli i parë që uruguaiani ka shënuar me penallti në karrierën e tij në një ndeshje të Champions League.

Kundërpërgjigja e Napoli-t ka ardhur në fundin e pjesë së parë, me Lorenzo Insigne-n (45+5′) por që në fund rezultoi vetëm për statistikë.

LEXO EDHE  Zgjedhjet në PD/ Dibra voton kandidatët, ja cilët janë 20 nga 22 emrat

Festë ka edhe për Bayern Munich të cilët kanë mundur sot Chelsean 4-1.  Robert Lewandowski me një penallti dhe Ivan Perisic i dhuruan avantazhin e dyfishtë ekipit të Flick, ndërsa Tammy Abraham shkurtoi diferencën në fundin e pjesës së parë. Në 45 minutat e dyta gjeti golin Corentin Tolisso, ndërsa gjashtë minuta përpara fundit polaku Leëandoëski shënoi golin e dytë personal.

Në fazën çerekfinale, Barcelona dhe Bayern Munich do të vihen përballë njëra-tjetrës në  një finale e parakoshme kjo.