Vetëvendosja mbledh firmat për shkarkimin e qeverisë “Hoti”

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se po planifikon ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë “Hoti”. Një gjë e tillë u bë e ditur në konferencën e sotme të kësaj partie nga deputeti, Rexhep Selimi.

Selimi tha se VV-ja tashmë ka filluar me mbledhjen e nënshkrimeve.

“Nga sot Vetëvendosje nis mbledhjen e nënshkrimeve për ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë”, tha Selimi

Tutje, deputeti Selimi tha se pretendojnë t’i marrin votat e mjaftueshme për ta rrëzuar Qeverinë “Hoti”, pa specifikuar nëse kanë pajtimin e PDK-së.

Kurse deputetja Arbërie Nagavci e quajti qeverinë aktuale ” qeveri jokushtetuese dhe joligjore”.

“Kjo qeveri është jokushtetuese dhe jo ligjore, ajo e ka dëshmuar tash se është e paaftë për të qeverisur vendin. Kosovës i duhet një Qeveri që deshmoi se mund të qeverset me duar të pastërta”, tha Nagavci.

LEXO EDHE  Aksident në Korçë, dyshohet për një të plagosur

Kritika Vetëvendosje pati edhe për menaxhimin që kjo Qeveri po bënë me pandeminë Covid -19. Sipas deputetëve të VV-së vendi po shkon drejt një katastrofe humanitare.

Kujtojmë se në mars të këtij viti ish- Qeveria “Kurti” ishte rrëzuar me ngritjen e mocionit të mosbesimit pikërisht nga LDK-ja, partneri i ate?hershe?m i saj, pas një seri përplasjesh me njëra tjetrën.