5 të vdekur nga stuhia tropikale në SHBA

Të paktën pesë njerëz kanë humbur jetën në stuhinë tropikale Isaias që shkatërroi bregdetin lindor të Shteteve të Bashkuara dhe qindra-mijëra njerëz janë ende pa energji elektrike.

Pasi goditi Karolinën e Veriut si një uragan i kategorisë një ditën e hënë, Isais u dobësua në një stuhi tropikale dhe u drejtua përgjatë bregdetit të Atlantikut.

Tani ka arritur në Kanada, ku shpreson të shpërndahet, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganit (NHC).

LEXO EDHE  OBSH: COVID-19 mund të ketë vrarë mbi 80 mijë punëtorë shëndetësorë

Tornadoja shembi një shtëpi në Karolinën e Veriut dhe vrau dy njerëz, tha guvernatori Roy Cooper.

Dy njerëz të tjerë u vranë duke rënë pemë në makinat e tyre, një në New York dhe një në Maryland.

Në Delaware, një banor (80) humbi jetën nga një degë peme. Rreth tre milionë njerëz janë prekur nga ndërprerjet e energjisë, veçanërisht në shtetet Maryland, New Jersey, New York dhe Connecticut.