Situata e Covid-19 në Kosovë, ambasadori italian: Mos e lejoni të ndodhë si në Itali

Situata mjaft e rrezikshme me përhapjen e virusit Covid-19 në Kosovë këto ditët e fundit ka detyruar edhe diplomatët e huaj në Prishtinë që të ngrenë alarmin. Së fundmi ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, pasi ka folur pas gjendjes së rënduar në vend si pasojë e rritjes së madhe të numrit të personave të infektuar, ka bërë edhe një paralajmërim.

Ai ngre alarmin se pavarësisht se virusi në Kosovë po shpërndahet në mënyrë shumë të shpejtë, 1/3 e qytetarëve vazhdojnë ta mohojnë dhe minimizojnë rrezikun vdekjeprurës të virusit.

LEXO EDHE  45 mijë euro në gomën rezervë, arrestohet 41-vjeçari

Gjithashtu Orlando ka rikujtuar se Italia në fazën më të keqe kishte nxjerrë ushtrinë në rrugë për t’i dalë në ndihmë shtetit, për varrosjen e numrit të madh të viktimave.

“Në fazën më të keqe në Itali, ushtria u thirr për të përballuar numrin e madhe të viktimave dhe për t’i varrosur ata. Mbani maskën, distancën, lani duart”, ka shkruar Orlando mes të tjerave në rrjetet sociale.