Babai i deputetit shpallet në kërkim nga policia, ja shkaku/ Emri

Policia njoftoi sot se ka shpallur në kërkim shtetasin S. Q., 61 vjeç, banues në Tiranë, administratori i subjektit.

61 vjeçari S.Q, mësohet se është shtetasi Selim Qama, i cili është babai i deputetit Klajdi Qama, i cili hyri në Kuvend nga listat shumëemërore të LSI, pasi ligjvënësit e opozitës dorëzuan mandatet në shkurt të 2019.

Shpallja në kërkim e këtij shtetasi u bë pasi shërbimet e Komisariatit të Policisë Skrapar, në bashkëpunim me punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura Berat, në aksin dytësor Novaj–Pronovik, në vendin e quajtur “Qafa e Sqepurit”, kanë konstatuar me dy mjete, njëri pa targa, të ngarkuar me pllaka guri dekorative, të nxjerra në Malin e Tomorit, zonë e shpallur “Park Kombëtar”, duke dëmtuar habitatin natyror të zonës së mbrojtur.

LEXO EDHE  Ky është minatori i bllokuar prej disa orësh në minierë (Foto-Emri)

Bashkë me shpalljen në kërkim të babait të deputetit, policia arrestoi edhe dy shtetas të tjerë, që dyshohet se materialin e gurit të nxjerrë në mënyrë të paligjshme në këtë zonë e tregtonin duke pasur aktivitetin me status të pezulluar dhe me fatura fiktive.

Materialet iu referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Berat, për veprat penale “Dëmtimi i habitateve në zonat e mbrojtura mjedisore”, ‘’Fshehja e të ardhurave’’ dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”.