Koronavirusi/ Britania mund të rikthejë karantinën

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson mund t’u kërkojë miliona njerëzve në Angli të qëndrojnë në shtëpi, të ndalojnë udhëtimin brenda vendit dhe të fusë në karantinë turistët e huaj, si masa që merren parasysh për të parandaluar një valë të re të infeksioneve koronavirus.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është duke u përpjekur të identifikojë opsionet për të përmirësuar koronavirusin, opsione që nuk përfshijnë rivendosjen e një bllokimi mbarëkombëtar, të cilin kryeministri javën e kaluar e quajti një “bombë ​​bërthamore” përdorimin e së cilës ai dëshironte ta shmangte.

Numri i rasteve koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar filloi të rritet shpejt përsëri javën e kaluar, duke bërë që qeveria të vendosë kufizime për rreth 4.5 milion njerëz në pjesë të caktuara të Anglisë Veriore dhe të ndalojë lehtësimin mbarëkombëtar të masave të tjera të bllokimit.

LEXO EDHE  VIDEO/ Gruaja e zhdukur prej dy vjetësh, gjendet gjallë në mes të detit

Qeveritarët po konsiderojnë një seri opsionesh të bllokimit “fleksibël”, të cilat mund të rrokullisen ose të vendosen për zonat ku infeksionet po përshpejtohen me ritme të rrezikshme, raportoi The Times of London.

Këto mundësi përfshijnë një “regjistër rreziku” ku do të futen njerëz që konsiderohen më të rrezikuar nga sëmundje të rënda nga COVID-19. Atyre do t’u urdhërohet karantinimi, duke mbetur në shtëpi.

Regjistri ka të ngjarë të përfshijë miliona njerëz të moshuar, njerëz që kanë pasur më parë sëmundje serioze, përfshirë kancerin, dhe njerëzit obez.