FOTO/ 30 zjarrfikës në luftë me flakët, çfarë po ndodh në Devoll

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë prej dy ditësh masivin pyjor të Sulit, në Devoll. Raportohet se siperfaqja e djegur është e konsideruedhme pasi vatrat kanë qënë aktive prej dy ditësh.

Mësohet se 30 forca zjarrfikse janë angazhuar duke punuar intesivisht për izolimin e vatrave ndërsa momentalisht qëndron aktive vetëm një vater.

Në një terren mjaft të vështirë, forcat zjarrfikse po bëjnë të mundur izolimin e vatres aktuale me mjete rrethanore pasi në brëndësi të pyllit nuk kanë mundur të depërtojnë mjetet zjarrfikse.

LEXO EDHE  Ekzekutimi i Demir Backës, ja pistat ku po heton policia

Nga ana tjeter, burime bëjnë të ditur se ditën e djeshme ka pasur vatra zjarri edhe në fshatin Miras,në afërsi të kufirit, por është lokalizuar dhe fikur në bashkëpunim me forcat zjarrfikëse greke.