Formula 1, Silverstone/ Lewis Hamilton pole position dhe rekord

Pole position dhe rekord për Lewis Hamilton, i cili do ta nisë nga vendi i parë garën e nesërme për Çmimin e Madh të Britanisë së Madhe.

Britaniku ka siguruar pole position numër 91 në karrierë dhe ka vendosur një rekord të ri në cirkuitin e Silverstone me kohën 1’24”303.

Në vendin e dytë është renditur Bottas i cili ishte 0.3 sekonda më i ngadaltë, në të tretin Verstappen, që në radhën e dytë do të ketë në krah SF1000 e Leclerc, por ky i fundit rrezikon të penalizohet për një dalje të pakujdesshme nga bokset.

LEXO EDHE  Mediat italiane kryqëzojnë Kumbullën: Je një dështim, te goli i tretë ishe për turp

Sebastian Vettel do ta nisë nga vendi i dhjetë.