Ndryshimet Kushtetuese, Nano: Rrugaçëri politike, por opozita e ka fajin

Ndryshimet kushtetuese të miratuara nga Kuvendi, pa konsensusin e opozitës së bashkuar dhe në kushtet kur vendi është pa një Gjykatë Kushtetuese funksionale, janë kundërshtuar edhe nga analisti Mustafa Nano, i njohur për qëndrimet e tij pro Kryeministrit Edi Rama.

Por, sipas analistit, ato janë një rrugaçëri politike. Por sipas Nanos, sërisht pvrgjegjësinë e ka opozita, e cila doli jashtë sistemit dhe kërkon të diktojë rregullat brenda sistemit.

Në një analizë për edicionin e lajmeve në Tvt, Nano tha se “Rama po bën gjëra që janë janë në interesin e PS-së, por po i bën këto gjëra sepse i janë lejuar t’i bëjë”.

LEXO EDHE  Kriza e Ballkanit/ KE: Në Shqipëri u prekën më shumë të rinjtë, borxhi kërceu në 81% të PBB

“Opozita reale e vendit ka dalë jashtë sistemit dhe tani po përpiqet të diktojë se çfarë duhet të ndodhë brenda sistemit. Ajo nuk mund ta bëjë këtë gjë dhe përgjegjësinë unë ja vë opozitës, atyre që kanë marrë vendimin më të poshtër që është marrë ndonjëheë në këto 30 vjet”, thotë Nano.