Votimi në Kuvend/ Spaho: Mori fund maskarada kundër Metës

Partia Demokratike reagoi përmes nënkryetarit Edmond Spaho, lidhur me raportin e paraqitur në Kuvend nga Komisioni Hetimor, që u miratua me 78 vota pro, ndërsa mazhoranca e Kryeministrit Edi Rama u tërhoq nga kërkesa për shkarkimin e tij.

“Sot mori fund maskarada antikushtetuese e Edi Ramës kundër Presidentit të Republikës dhe akteve të tij të drejta për të mbrojtur zgjedhjet demokratike dhe për të respektuar të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur.

U provua botërisht që Presidenti Ilir Meta ka respektuar Kushtetutën pikê për pikë, pasi Venecia i vuri vulën drejtësisë dhe korrektësisê kushtetuese të çdo veprimi të Presidentit”, tha Spaho.

LEXO EDHE  Paralajmërimi i Goxhajt: Ata që deshën të vaksinojnë fëmijët me detyrim do të tremben në protestën e radhës

Sipas tij, votimet moniste antikushtuese vitin e kaluar provuan gjithashtu se Edi Rama është një pakicë.

“85% e shqiptarëve e refuzuan qeverisjen e tij. Kjo maxhorancë refuzuese mezi po pret të vulosë me votë rotacionin politik dhe ndryshimin për të cilin vendi ka kaq shumë nevojë”, tha Spaho.