Testi përfundimtar për vaksinën e Covid-19, nis testimi i 30 mijë vullnetarëve

Studimi më i madh në botë për vaksinat ndaj COVID-19 filloi të hënën me 30,000 vullnetarë të planifikuar duke ndihmuar në provën e krijuar nga qeveria amerikane – me një nga disa kandidatët kryesorë të garës globale të vaksinave. Një gjë e tillë, sipas mediave amerikane ka filluar, edhe pse nuk mund të thuhet nëse ka garanci që vaksina eksperimentale, e zhvilluar nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Moderna Inc., me të vërtetë do të mbrojë nga virusi.

Siç bëhet e ditur më tej, vullnetarët nuk e dinë nëse po marrin “injeksionin” e vërtetë apo një version “mashtrues”. Pas dy dozave, shkencëtarët do të ndjekin nga afër se cili grup përjeton më shumë infeksione, ndërsa ata shkojnë në rutinën e tyre të përditshme, veçanërisht në zonat ku virusi ende po përhapet.

“Fatkeqësisht për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ne kemi mjaft infeksione tani”, për të marrë atë përgjigje, ka thënë Dr. Anthony Fauci së fundmi për Associated Press. Disa vaksina të tjera të bëra nga Kina dhe nga Universiteti i Oksfordit i Britanisë në fillim të këtij muaji filluan teste më të vogla në fazën përfundimtare në Brazil dhe vendet e tjera të goditura fort.

Por SHBA kërkon testet e veta për çdo vaksinë që mund të përdoret në vend dhe ka vendosur një cak të lartë: Çdo muaj deri në vjeshtë, Rrjeti Parandalues i COVID-19 i financuar nga qeveria do të përfundojë një studim të ri të një kandidati kryesor – secili me 30,000 vullnetarë të rekrutuar rishtas. Studimet masive nuk janë thjesht për të provuar nëse vaksinimi funksionon – ato janë të nevojshme për të kontrolluar sigurinë e çdo vaksine të mundshme. Dhe ndjekja e të njëjtave rregulla të studimit do t’i bëjë shkencëtarët përfundimisht të krahasojnë të gjitha “injeksionet”.

Ndërkohë, më pas gjatë gushtit thuhet se fillon studimi përfundimtar i Oksford, i ndjekur nga planet për të provuar një kandidat nga Johnson&Johnson në shtator dhe Novavax në tetor – nëse gjithçka shkon sipas orarit. E Pfizer Inc. planifikon studimin e vet për 30,000 persona këtë verë. Ky, siç vlerëson The Washington Post është një numër mahnitës i njerëzve të nevojshëm për të “përveshur mëngët e tyre” për shkencë.

LEXO EDHE  Departamenti i Shtetit kundër Erdogan: Respektimi i sundimit të ligjit është i nevojshëm

Por javët e fundit, më shumë se 150,000 amerikanë mbushën një regjistër në internet duke sinjalizuar interes, tha Dr. Larry Corey, një virolog në Institutin e Kërkimit të Kancerit Fred Hutchinson në Seattle, i cili ndihmon të mbikëqyrë vendet e studimit. “Këto prova duhet të jenë shumë-gjeneruese, ato duhet të jenë multietnike, duhet të pasqyrojnë shumëllojshmërinë e popullatës së Shteteve të Bashkuara”, tha Corey gjatë një takimi për vaksinat javën e kaluar.

Ai theksoi se është veçanërisht e rëndësishme të sigurohen mjaft pjesëmarrës me ngjyrë dhe hispanikë pasi ato popullata janë të goditura nga COVID-19. Normalisht duhen vite për të krijuar një vaksinë të re nga e para, por shkencëtarët po vendosin rekorde të shpejtësisë kësaj here, nxitur nga dija se vaksinimi është shpresa më e mirë në botë kundër pandemisë.

Koronavirusi nuk dihej që të ekzistonte para fundit të dhjetorit, dhe prodhuesit e vaksinave hynë në veprim më 10 janar kur Kina ndau sekuencën gjenetike të virusit. Vetëm 65 ditë më vonë në mars, vaksina e bërë nga NIH u testua te njerëzit. Marrësi i parë po i inkurajon të tjerët tani në mënyrë vullnetare.

“Të gjithë ndihemi kaq të pafuqishëm tani. Ka shumë pak që mund të bëjmë për të luftuar këtë virus. Dhe të jesh në gjendje të marrësh pjesë në këtë testim më ka dhënë një kuptim, se unë jam duke bërë diçka”, tha Jennifer Haller nga Seattle për AP. /abcnews.al/