“Arti u lejoka vetëm për kulturën zyrtare”/ Reagimi i Këlliçit

Kryetari Forumit Rinor të Partisë Demokratike ka reaguar me një postim në rrjetet sociale ndaj vendimit të qeverisë për mbylljen e lokaleve me muzikë.

Ai ka marrë shkas nga një postim dhe një njoftim për një aktivitet që do të zhvillohet në Tiranë me mbështetjen e bashkisë së kryeqytetit.

“Arti u lejoka vetëm për “kulturën zyrtare” të Bashkisë Tiranë, ndërkohë që qindra përformues, artistë, muzikantë dhe operatorë të sektorit të “Bar&Lounge”, për shkak të vendimit arbitrar të qeverisë për të ndaluar aktivitetin e tyre, do ta mbyllin sezonin e verës, në krize të plotë ekonomike”, shkruan Këlliçi.

LEXO EDHE  Vlorë/ U kapën me kana*bis në banesë, shpallen në kërkim 2 persona

Ja postimi i plotë:

Nuk u jetoka pa art?! Ou?! Po pse, në kohën e Enverit jemi, që paska qeveria rubinetin e artit dhe vendos kur ta hape e kur ta mbyllë? Apo cirku pa bukë i qeverisë është me i nevojshëm, se buka e përditshme e mijra njerëzve që nuk bëjnë cirk po art, dhe fale artit rrojnë?

Arti u lejoka vetëm për “kulturën zyrtare” të Bashkisë Tiranë, ndërkohë që qindra përformues, artistë, muzikantë dhe operatorë të sektorit të “Bar&Lounge”, për shkak të vendimit arbitrar të qeverisë për të ndaluar aktivitetin e tyre, do ta mbyllin sezonin e verës, në krize të plotë ekonomike.