BoldNews denoncoi skandalin, Veliaj anulon tenderin

Pak ditë më parë, BoldNews ka kryer një investigim ku zbuloi se Erion Veliaj, ka vendosur të anulojë tenderin me vlerë 25 milionë lekë (të vjetra) për mobilimin e Bibliotekës së Kombinatit, pasi “Boldnews.al”  zbardhi se e gjithë procedura po zhvillohej në një terren fiktiv.

Sot, zëdhënësja e PD, Ina Zhupa, nëpërmjet një postimi në rrjete sociale teksa e shoqëron atë me dokumentet e publikuara më parë nga BoldNews, thekson se Erion Veliaj, pas demaskimit publik, ka vendosur të anulojë tenderin për mobilimin e bibliotekës inekzistente të Kombinatit.

Më herët, Veliaj kishte organizuar një tender për mobilimin e kësaj biblioteke e cila ndodhet në një godinë, e cila është përcaktuar për t’u rrëzuar, pas dëmtimeve të shumta që pësoi prej tërmetit të 26 Nëntorit 2019.

Ina Zhupa, shprehet se Veliaj, dje në këshillin bashkiak e ka mbrojtur këtë gjë duke thënë se do merrte mobilim për një vend fantazëm që biblioteka nuk e ka ende. Por Veliaj, sipas Zhupës e ka anuluar sepse letrat të conin në një ndjekje penale. Dhe veliaj e ka bërë këtë vetëm se u demaskua publikisht.

LEXO EDHE  Treni shkel një person në Pejë, viktima ishte shtrirë në shina

Statusi i plotë:

Kryebashkiaku i emeruar, paska dale dje ne keshillin bashkiak edhe e ka mbrojtur medemek do merrte mobilim per nje vend fantazem qe biblioteka ende ska. Por ne relacionin teknik sic mund ta shikoni ne tender e ka te caktuar edhe godinen ekzistuese edhe arsyet e mobilimit qe skishin lidhje me realitetin.

Vetem nje mashtrues serial i kapur ne shperdorim mund te vazhdoj te mashtroj publikun me pallavra edhe pse ne fakt e ka anulluar se letrat e conin per ndjekje penale.

Une do vazhdoj te mbroj interesat e qytetareve te Tiranes, cdo ore edhe cdo dite, te nxjerr cdo fakt e prove se si e keqmenaxhon Tiranen, sesi e ke kthyer ne beton, ke paralizuar qytetin dhe mendon vetem per oligarket dhe pasurimin tend.

LEXO EDHE: 

Biblioteka e Kombinatit/ “Lali Eri” anulon tenderin “mashtrues” 25 milionë lekë