Greqia mbyll kufirin me Shqipërinë, asnjë lëvizje deri në 31 korrik

Greqia ndalon hyrjen për qytetarët nga Shqipëria deri më 31 korrik.

Sipas Ambasadës së Greqisë, ndalimi i hyrjes nuk është i vlefshëm për qytetarët grekë, poseduesit e Kartës së Veçantë të Identitetit të Homogjenit, ata që janë të pajisur me leje qëndrimi, si dhe për persona që kanë banojnë në Greqi.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ 101 të infektuar në Shqipëri në 24 orët e fundit, ja sa raste aktive janë në total

Përveç shqiptarëve, deri në 31 korrik nuk do të lejohen të hyjnë në territorin grek edhe turistë nga Maqedonia e Veriut, Serbia, Turqia etj.

Ky vendim vjen për arsye parandaluese dhe mbrojtëse nga përhapja e mëtejshme e COVID-19, bën të ditur ambasada e Greqisë në Tiranë.