Situata me COVID/ Shqiptarëve u ndalohet hyrja në Hungari

Qytetarët shqiptarë nuk mund të futen në Hungari.

Ka qenë qeveria e Hungarisë ajo që ka vendosur këtë masë në kundër të protokolleve anti-covid.

Konkretisht asnjë qytetar i huaj nuk mund të hyjë në Hungari nga mesnata e së martës për shkak të  COVID-19 nga shtetet:

– Shqipëri

– BiH

– Kosova

– Maqedonia e Veriut

– Moldavia

– Mali i Zi

– Serbia

– Ukrainë

– pothuajse në të gjitha vendet aziatike dhe afrikane

LEXO EDHE  Po transportonte 104 kg kokainë arrestohet shqiptari! Detajet (Foto)

Ndërsa disa vende të tjera për t’u futur duhet t’i nënshtrohet kontrollit mjekësor dhe të karantinohet.

Një masë e tillë nuk do të merret vetëm nëse  kanë bërë 2 teste negative brenda 5 ditëve.

Shtetet që do të aplikohet kjo masë janë:

– Bullgaria

– Portugalia

– Suedia

– Rumania

– Anglia

– Norvegjia

– Rusia

– Japoni

– Kinë

– SH.B.A.

/Ora News/