Operacioni “Nikla”/ Shfrytëzuan seksualisht 17-vjeçaren, goditet grupi i drogës

Një grup që merrej me kultivim kanabisi është goditur nga policiae Krujës, që ka vënë në pranga 4 persona. Ndaj tyre është ngritur dhe akuza e shfrytëzimit të prostitucionit.

Arrestimet

Burime zyrtare nga policia njoftuan se specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, pas 8 muaj hetimesh për dokumentimin e veprimtarisë kriminale të disa shtetasve, në fushën e narkotikëve dhe shfrytëzimit për prostitucion, finalizuan operacionin policor të koduar “Nikla”.

Në kuadër të të cilit u kapën dhe u ndaluan shtetasit:

  • E. C. (Ç)., 28 vjeç, banues në fshatin Nikël, Krujë;
  • F. L., 25 vjeç, banues në fshatin Borizanë, Krujë, i dënuar më parë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, në Itali;
  • L. S., 17 vjeç dhe A. Sh., 26 vjeç, banues në Krujë;
LEXO EDHE  Realizohet filmi i parë për koronavirusin/ Regjisori dhe aktori kryesor janë shqiptarë (Video)

Gjithashtu janë shpallur në kërkim shtetasit A. B., 23 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Drejtim i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe A. M., 17 vjeç, të dy banues në Krujë.

Hetimet

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, ushtronin veprimtari kriminale në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve.

Gjithashtu, këta shtetas kanë nxitur për përdorimin e drogës një 17-vjeçare dhe e kanë shfrytëzuar seksualisht atë, shtuan të njëjtat burime.

Policia i ka kaluar dosjen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprat penale: “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Nxitja për përdorimin e drogës” dhe “Shfrytëzimi i prostitucionit”.