Bundesliga, DFL zyrtarizon datat për fillimin dhe mbarimin e sezonit të ri

STUTTGART, GERMANY - FEBRUARY 16: The match ball is seen prior to the Bundesliga match between VfB Stuttgart and RB Leipzig at Mercedes-Benz Arena on February 16, 2019 in Stuttgart, Germany. (Photo by Sebastian Widmann/Bundesliga/DFL via Getty Images )

Sezoni i ri në futbollin gjerman do të nisë me Kupën e Gjermanisë, më 11 shtator, ndërkohë që do të ketë sfida të këtij kompeticioni deri me 14 shtator.

Ndërkohë ashtu siç njofton DFL, java e parë e Bundesligës luhet më 18-21 shtator dhe ajo që bie në sy është periudha e shkurtër e pushimit të gjysmës së sezonit. Vetëm një javë, 24 dhjetor, deri më 1 janar, dhe më pas në fushën e blertë për të rifilluar kampionatin.

LEXO EDHE  Conte: Vidal lojtar polivalent, objektivi ynë të konfirmohemi në Europë

Në qershorin e ardhshëm do të zhvillohet EURO 2021 dhe kështu Bundesliga do të mbyllet me 22 maj.