ISHP: Evitoni sa më shumë përdornin e kondicionerit gjatë udhëtimeve me makinë

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë një këshillë për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës. Ndër to, bie në sy këshilla për të bërë herë pas here ndalesa në vende të freskëta dhe të evitohet sa më shumë përdorimi i kondicinerit.

ISSH shkruan: Për shkak të sezonit turistik dhe temperaturave e larta, shtohet fluksi i qarkullimit dhe rreziku për ngjarje tragjike në rrugë.

LEXO EDHE  “Jemi në pyll”/ Familjari rrëfen se si humbi nënën, vëllain dhe kunatën nga helmimi. Fotoja e fundit

Prandaj kujdes:

  • Kontrolloni gjendjen teknike të mjetit para nisjes.
  • Vendosni rripin e sigurimit.
  • Mos shpejtoni.
  • Jo konsumit të alkoolit.
  • Përdorni sa më shumë lëngje.
  • Shmangni celularin në timon.
  • Bëni herë pas here ndalesa në vende të freskëta, me hije, ujë të ftohtë etj.
  • Përdorni veshje të lehta.
  • Mos neglizhoni rregullat e sigurisë për pandeminë.
  • Evitoni sa më shumë përdornin e kondicionerit.