E tmerrshme/ Mjeku shqiptar publikon grafitë e mushkërive të personave të prekur nga koronavirusi

Ditët e fundit janë shtuar ndjeshëm rastet me koronavirus. Për më tepër, në terapi intensive ka të rinj nën moshën 35 vjeç.

Mjeku i njohur, Tritan Kalo, ka postuar në facebook grafitë e mushkërive të pacientëve nën 35 vjeç që janë me koronavirus dhe sipas tij janë alarmuese.

Ai u bën thirrje qytetarëve që të tregohen më të përgjegjshëm, të respektojnë masat dhe të mbajnë maska. Kalo shprehet se, koronavirusi nuk ka përkatësi partiake, ai është virus vdekjeprurës pa dallim feje, krahine dhe ideje.

Ja postimi i plotë i Kalos!

“KOHË KOVIDIANE…4.07.2020…Një fundjavë si shumë të tjera në këto muaj sfide me Sars-Cov2/Covid-19….Fillon me “gjimnastikën e mëngjesit”, vajtja në këmbë në QSUT sepse mungojnë urbanët, vijon me mbrritjen në pavjon ku të pret Anxhi, një prej infermjereve tona të palodhura e cila gjendet aty pas një nate të ngarkuar, dhe pas veshjes se PPE-ve në pavijon fillojnë vizitat e bisedat për shqetësimet e të sëmurëve jo të pakët të këtyre javëve te fundit…Një dukuri e veçantë në ecurinë e këtyre ditëve të kësaj “flame mbarëbotërore”, janë shtimet e rasteve në të rinjtë, nën 35 vjeç…Pamje e mëposhtëme alarmuese të CT-Cannereve u përkasin pikërisht dy prej tyre….

KURRË mos të harroni se Sars-Cov2/Covid-19 PREK ÇDO MOSHË si dhe lëndon me rrezik jetëmarrëse jo vetëm ata me KOMORBOZITETE dhe MOSHAT e treta.….BËNI kujdes vëllezër e motra….Zbatoni me bindje e përpikmëri këshillat e PROFESIONISTËVE për distancim fizik, higjenë personale, ajrim të mjediseve, ushqim, rehidrim, mbajtjen e maskave në mjediset e mbyllura apo të mbipopulluara….Përkujdesuni si për jetët tuaja por edhe të atyre që gjallojnë pranë jush…Tirana këto kohët e fundit sikur “nuk e ndjen fare” erën e dezinfektimit të rrugëve dhe të mjediseve publike, e jo vetëm…HIGJENA kolektive është një domozdoshmëri në këtë sfidë…..Po ashtu miq, kolegë, dashamirës dhe bashkëkombas, Sars-Cov-2/COVID-19 NUKU ka përkatësi partiake dhe ajo nuk “përkëdhel” të majtët apo të djathtët…Është nje virus sëmundjeshkaktues dhe jetëmarrës “Pa dallim Feje, Krahine dhe Ideje”…..MIRËBESIMI reciprok dhe NDËRGJEGJËSIMI kurrë nuk duhet t’ju mungojë….ASGJË nuk është e pamundshme kur NE bëhemi bashkë në përpjekjet tona….Gjelbërimi e frytëzimi i ullinjve në oborrin e spitalit Covid-1, Shërbimi i Sëmundjeve Infektive në QSUT, janë një dëshmitar i këtij optimizmi real…”

LEXO EDHE  Situata në Kakavijë/ Meta apel Ministrisë së Jashtme: Kontaktoni me palën greke, zgjidhja duhet të jetë e menjëhershme