Rekord për azilkërkues në BE, PD: Largimi i shqiptarëve, alternativa e vetme nga Rama

Partia Demokratike, ka reaguar përmes ish-zv.ministriit Alfred Rushaj, lidhur me largimin masiv të shqiptarëve, gjatë qeverisjes së Edi Ramës.

Në një postim në rrjet, Rushaj shkruan se 30 vite pas 2 korrikut 1990, shqiptarët vazhdojnë të largohen, ndërsa Rama me gënjeshtrat, paaftësinë dhe pamundësinë që u ofroi qytetarëve, e shndërroi largimin nga Shqipëria si alternativën kryesore për të jetuar normalisht.

“Vetëm në vitin 2019 azilkërkuesit shqiptarë kanë qënë 20.500, një shifër dy herë me e lartë se shuma e azilkërkuesve nga të gjitha vendet e tjera të Rajonit!

LEXO EDHE  Aksident në Golem/ Një i plagosur

Asnjë formë propagande nuk e fsheh dot më dështimin fatal të Edi Ramës dhe qeverisjes së tij.

MË POSHTË TË DHËNAT E PLOTA NË MATERIALIN VIDEO

30 vite më vonë, eksodi i shqiptarëve vijon.

Premtimi për rilindje U kthye në një makth!

Sipas EUROSTAT, nga viti 2014 në vitin 2019, 173.785 shqiptarë kanë kërkuar azil në BE!

Vetëm në vitin 2019 azilkërkuesit shqiptarë kanë qenë 20.500, një shifër dy herë me e lartë se shuma e azilkërkuesve nga të gjitha vendet e tjera të Rajonit”, shkruan Rushaj.