Ish i dërguari i BE: Iniciativa amerikane për dialogun ka vdekur, të mbahen zgjedhjet në Kosovë

Wolfgang Petritsch, ish i dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për Kosovën gjate viteve 1998-99, dhe shefi negociator i BE-së në bisedimet paqësore të Kosovës në Rambuje dhe Paris, tha gjatë një intervistë për Evropa e Lirë se iniciativa amerikane për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, mund të konsiderohet e vdekur, pas zhvillimeve të fundit politike në Kosovë.

LEXO EDHE  PDSH pranon që të jetë pjesë e qeverisë së Zaevit

Eksperti për Ballkanin beson se në Kosovë duhet mbajtur zgjedhje të reja dhe deri atëherë, Prishtinës zyrtare do t’i mungojë një përfaqësues i fuqishëm në procesin dialogues.

Në dallim nga iniciative amerikane, Petritsch beson se Bashkimi Evropian ka para vetes një mundësi të papritur për t’u kthyer në rolin udhëheqës të bisedimeve.