Einxhel Shkira shpërthen keq ndaj shkrimtares së njohur: Flutura, je dhe grua, s’është veshja thirrje e përdhu*imit

Shkrimtarja Flutura Açka ka shkruar një shkrim në lidhje me ekspozimin e linjave trupore të moderatoreve sportive në ekranet shqiptare. Ajo ngriti shqetësimin duke thene se “nuk janë ato thelbi i shqetësimit”.

Për këtë deklaratë ka reaguar Einxhel Shkira e cila moderon një emision sportiv. Ajo shkruan në insastory se do donte që Flutura të kishte shkruar më mirë për lirinë dhe empancipimin e grave sesa për veshjen e tyre.

Postimi i Einxhel:

Kërkoj ndjesë që jam kaq e ndjeshme dhe mbase sduhet te flas fare por ne fund të fundit kjo është ajo që duan ca… heshtjen !! E ndonjehere nese nuk ndihmon është më mirë të heshtësh!! Jam e shokuar nga konstatimi dhe llogjika qe ka përdorur një shkrimtare shumë e nderuar, mbi të gjitha grua, duke ja faturuar përdhunimet veshjeve të moderatoreve!! Gjithë këto javë ku jepen statistika se perdhunimi svjen nga veshja, gjithe keto jave po ngrejme zerin se pamja nuk i jep te drejte askujt te perdhunoje, shkojne dem. Kur nje grua del dhe e thote mbulohuni se i hypi nepsi ketyre qe iu shohin nga ekrani dhe perdhunojne ato qe kane ne shtepi pastaj se skane ku e cojne epshin.

Keshtu si thoni ju i bie qe kur te shoh i urituri ushqimin ne ekran e ska per te ngrene ne shtepi te haje gruan per darke ose komshien!? Keshtu si e arsyetoni ju i bie qe kur te mos kete   luksin qe shef ne tv te dale rrugeve e te vjedhe?! Mos shfaqim ne tv atehere asgje qe se kane se mos i vjen lukunia ketyre burrave dhe bejne te pabera, jo per faj te tyre , po per faj te asaj qe kane shikuar ne tv!! Me mire te thoni sme duket etike apo estetike zhveshja ne ekran sesa te justifikoni perdhunusin me faktin se ka epshe ai e sdi ku ti shfryje…

Se me thene te drejten ekzistojne plot opsione shume me normale sesa perdhunimi!!! Prandaj te mos behemi kaq naive e ti trajtojme perdhunuesit si viktima.

Pa dashur t’i dal në mbrojtje askujt e per te justifikuar veshjen e askujt madje as timen do ju lutesha qe kete lutje Tja benit atyre qe perdhunojn ta mbajn veten dhe kur kane epshe apo lukunira. Sja ka dhen zoti duart vetem me kap me zorr dike por jan multifunksionale ,
Do kisha dashur shume qe kte status edukues ta kishit formuluar ndryshe ,
Do kisha dashur qe si shkrimtare per lirin dhe empancipimin e grave te shkruanit sesi me trupin bejm cte duam ne dhe veshja e grave nuk esht ftes per perdhunim as nxitje !!
Dhe e dashur nuk perben ndryshim, nese e veshim ne mbremje apo diskotek
Se ai qe ka mendje perdhunuesi e lukunia
Si ne tv ashu dhe club …
apo syte i le ne shpia ai ?! Apo kur sheh femrat ne club nuk kthehet ne shpi me epshe ?! Bejm me mir te kerkoj me shume nga vetja jone se sa te fajsojme veten dhe kur skemi asnje faj ! Boll justifikuat perdhunuesat!!