Covid-19, mjekja dhe recepsionistja e poliklinikës së specialiteteve dalin pozitiv

Një mjeke dhe një recepsioniste, e qendrës së specialiteteve, në qendrën shëndetësore nr 1 në Tiranë, kanë rezultuar pozitivë e koronavirus. Ato janë mes 23 rasteve që u zbuluan në 24 orët e fundit në Tiranë, ku gjithashtu ishin edhe dy arsimtare të një gjimnazi në Tiranë.

Pritet që në orët në vijim rastet në fjalë të hetohen dhe kontakteve të mjekes dhe recepsionistes ti bëhen testet për Covid-19.

LEXO EDHE  Kostot e koncensioneve në shëndetësi/ Ish-deputeti: 311 mln euro në 10 vjet

Pavarësisht se Ministria e Shëndetësisë vazhdimisht ka tentuar që t’ia hedhë fajin qytetarëve për shtimin e rasteve, duket se burime infeksioni janë kthyer spitalet dhe qendrat shëndetësore.

Numri i të shtruarve në spitalin Infektiv në Tiranë ka shkuar në 82 pacientë, 10 prej të cilëve ndodhen në terapi intensive dhe njëri i intubuar.