Moska kërkon traktat të ri bërthamor me SHBA

Rusia bëri thirrje për një traktat të ri bërthamor me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përpara bisedimeve për kontrollin e armëve midis Uashingtonit dhe Moskës, që do të fillojnë të hënën.

”Një marrëveshje e rëndësishme për armët bërthamore duhet të skadojë në shkurt dhe një marrëveshje tjetër e re do të ishte e drejtë dhe logjike”, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Riabkov.

”Rusia po ofron një ofertë për të bashkëpunuar me SHBA për kontrollin e armëve dhe përhapjen e bisedimeve”, tha Riabkov.

LEXO EDHE  Përplaset nga skiatori në Alpe, humb jetën vajza 5-vjeçare

Marrëveshja ”Starti i ri”, në fuqi që prej një dekade, kufizon arsenalet bërthamore ruse dhe amerikane në 800 lëshues dhe 1 550 koka bërthamore.

Kjo ka qenë edhe marrëveshja e fundit për kontrollin e armëve bërthamore midis SHBA dhe Rusisë.

”Në fund të fundit, gjithçka varet nga ajo që vendos qeveria e presidentit amerikan Donald Trump”, theksoi Riabkov.