Konflikti për kufirin, shtyn indianët drejt rivalëve të Kinës

Marrëdhëniet midis Kinës dhe Indisë kanë qenë gjithmonë të ndërlikuara. Gjatë kolonializmit Britanik, India ishte burimi i tregtarëve të huaj të opiumit të detyruar në tregjet kineze, duke shkaktuar luftë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Perandorisë Qing që përfundoi në poshtërim për Kinën.

Që nga pavarësia, marrëdhëniet e Indisë me fqinjin e saj më të madh janë testuar nga çështje të tilla si Tibeti, Pakistani dhe kufiri i përbashkët i vendeve Himalayan, raporton CNN.

Këtë javë, ai kufi u përfshi në konflikt të përtërirë, në angazhimin më të përgjakshëm në 40 vjet, i cili la më shumë se 20 ushtarë të vdekur pas një përleshjeje brutale me grushta dhe sende të forta.

Ndërsa të dy qeveritë tani po përpiqen të ulin tensionet, konflikti mund të sigurojë shtytjen përfundimtare për një strumbullar të filluar tashmë nga Neë Delhi, larg Pekinit dhe drejt rivalëve tradicionalë të Kinës, Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë, si dhe një bashkëpunim rajonal në rritje, me Australinë.

LEXO EDHE  Tensionet me Rusinë, Blinken shkon në Ukrainë/ Ja çfarë do diskutojë me Presidentin

Ndërsa India kërkon të reagojë kundër asaj që shumë në vend e konsiderojnë si agresion kinez, ajo do të mbështetet te këta aleatë më shumë se kurrë.

“Flijimi i bërë nga ushtarët tanë nuk do të shkojë më kot,” tha Kryeministri indian Narendra Modi të mërkurën.

“Integriteti dhe sovraniteti i Indisë është suprem për ne dhe askush nuk mund të na ndalojë ta mbrojmë atë. Askush nuk duhet të ketë një pikë dyshimi për këtë. India dëshiron paqen. Por kur të duhet, India do të japë një përgjigje të mprehtë “.