Video/ U bë golashënuesi më i mirë i Napolit, Maradona ka një mesazh special për Dris Mertens

Dries Mertens ka luajtur gjithmonë si një sulmues i krahut të majtë, por vetëm një i “çmendur” si Maurizio Sarri pati intuitën ta provonte në rolin e qendërsulmuesit. Diçka e tillë funksionoi për mrekulli dhe shtatshkurtri belg nisi të shënonte pafund, duke u kthyer në një goleador të frikshëm.

Në gjysmëfinalen e kthimit kundër Interit, ia doli të barazonte ndeshjen dhe t’i dhuronte skuadrës së tij kualifikimin në finalen e Kupës së Italisë. Goli i 122-të me fanellën e Napolit për 33-vjeçarin, një gol historik që e kthen në golashënuesin më të mirë të historisë së klubit, duke lënë pas Marek Hamsik (121 gola) dhe një legjendë si Diego Maradona (115 gola).

Ky i fundit, idhulli i përjetshëm i tifozëve të Napolit, ka uruar Mertens me anë të një video në rrjetet sociale, aty ku shfaqet me fanellën e belgut, të cilën e mori dhuratë nga ai pak kohë më parë.

LEXO EDHE  Javë fantastike, Kumbulla shënon gol në Kupën e Italisë

“Përshëndetje Dries, miku im. Jam krenar për ty që ia dole të thyeje rekordin tim. Kjo do të thotë që Napoli është përditë e më i fortë. Do të doja të kishim edhe një skuadër që do më kalojë mua, në mënyrë që t’i dhurojmë një tjetër titull kampion popullit napolitan“, deklaron Diego Maradona. /abcnews.al