Paralajmërimi/ Profesori i njohur: Numri i të infektuarve me COVID në Shqipëri pritet të rritet akoma

Profesori i njohur Et’hem Ruka, paralajmëron rritje të numrit të të infektruarve me koronavirus në ditët në vijim.

Duke analizuar situatën e demostruar me anë të grafikëve, Prof. Dr. Et’hem Ruka shprehet se më gjasë situata pritet të rëndohet, e ndërsa sot kemi thyer rekordin me fluksin e të prekurve.

Teksa u duk se po e përballonim mësë miri situatën me pandeminë, për fat të keq situata mori një tjetër rrjedhë me lirimin e masave kufizuese. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 57 raste pozitive.

Postimi i Rukës:

14 QERSHOR 2020: SITUATA E COVID-19 NE VENDIN TONE:

Gjate ketyre dy javeve ka patur perkeqesim te vazhdeushem. Perqindja e numrit te pergjithshem te te semurve aktive u rrit 9% ne raport me daten 1 qershor (20% te semurve aktive che 77% te sheruar). Sot kemi 29% te semure aktive the 69% te sheruar. Dita me i mire per gjithe periudhen e pandemise u shenua me 21 maj, kur pati 17% te semure aktive dhe 80% te sheruar. Ka shume gjasa qe ne ditet ne vijim numri i te infektuarve te rritetet akoma me shume.

LEXO EDHE  Demokrati-Bashës: O burrec, je më i hidhur se Rama