Tërmeti 6.7 ballë trondit shtetin aziatik (Foto)

Një tërmet i fuqishëm është regjistruar sot  në Japoni. Sipas të dhënave paraprake të publikuara nga EMSC, tërmeti ka qenë me magnitudë 6.7 sipas shkallës Rihter, dhe me thellësi 155 km.

Epiqendra e lëkundjeve të fuqishme sizmike ka qenë në ishujt Ryukyu, 301 kilometra në veri të qytetit Naha-shi.

LEXO EDHE  Kryebashkiaku i Nju Jorkut konverton pagën në kriptovalutë

Deri më tani nuk ka raportime për të lënduar apo për dëme materiale.

Sipas EMSC, nuk ka rrezik për ndonjë tsunami të mundshëm. Referuar komenteve në aplikacionin e EMSC, lëkundjet kanë zgjatur 10-15 sekonda.

Lëkundjet e fuqishme sizmike janë regjistruar rreth orës 17:51.