Tërmeti 7.5 ballë godet shtetin, shkatërron 75 shtëpi

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi rajonin e largët të Amazonës në veri të Perusë të dielën dhe u ndje deri në Lima në qendër të vendit, duke shkatërruar 75 shtëpi, por pa raportime për viktima.

Qendra sizmologjike e Institutit Gjeofizik të Perusë (IGP) tha se tërmeti kishte një thellësi prej 131 kilometrash (81 milje) dhe se epiqendra ishte 98 kilometra nga qyteti i Santa Maria de Nieva në provincën e Condorcanqui.

LEXO EDHE  U tërhoq nga gara për president, Berlusconi shtrohet në spital

Tërmeti është ndjerë në të gjithë Perunë qendrore dhe veriore. Disa banorë u larguan nga shtëpitë e tyre si masë paraprake, sipas raporteve të radios dhe televizionit lokal.

Asnjë dëm nuk u raportua në tubacionin e naftës prej 1,100 kilometrash të Petroperu në pronësi shtetërore që kalon rajonin peruan të Amazonës në brigjet e Paqësorit në veri.