Tragjike/ Ja kush është shqiptari që humbi jetën në aksident në Itali! Emri (FOTO)

Historitë në Instagram dokumentojnë momentet para tragjedisë. Së pari Sheshi Colosseum, pastaj mbrëmja me miqtë, një shëtitje në Piazza del Popolo me makinë dhe një sanduiç me mikun e tij, i plagosur në aksident.

Në këtë mënyrë, 20 vjeçari me origjinë shqiptare Diego Çelkupa, kaloi natën e fundit përpara se të vdiste në Tuscolana, afër Vermicino, në periferi të Romës.

Përplasja fatale u regjistruar rreth orës 2.45 minuta të mëngjesit të sotëm. U ndesh ndërhyrja e zjarrfikësve që ta nxjerrin atë nga rrënojat e Smartit të tij, i cili u përplas fort pas një muri. Shoku, gjithashtu 19 vjeç, kishte mbërritur ditën e djeshme nga Caserta. Fatmirësisht, ai arriti të mbijetonte.

Sipas rindërtimit të skenës së aksidentit nga ana e policia, viktima dhe shoku i tij, po ktheheshin në shtëpi në Grottaferrata, ndërsa gjatë rrugës ndodhi tragjedia. Shoku, në gjendje të rëndë, u dërgua në San Camillo në Romë dhe është akoma i shtruar në spital.

LEXO EDHE  E rëndë/ 26-vjeçari shqiptar humb jetën në një aksident në Hungari! Emri

“Corriere” shkruan se nuk përjashtohet mundësia që asfalti të jetë bërë i rrëshqitshëm për shkak të reshjeve të shiut në zonë, duke ndihmuar në daljen nga rruga të mjetit. Në aksident, sipas gjetjeve të para të policisë nuk u përfshi asnjë automjet tjetër.

Lajmet u përhapën shpejt në mediat sociale. Shumë zemra dhe qirinj “vajtojnë” në Facebook.

Diego, i cili do të mbushte shumë shpejt 20 vjeç, me origjinë shqiptare ishte i njohur mirë në zonë.

Vëllai i tij, Besmir Çelkupa, në vitin 2017 kandidoi për komunën e Grottaferrata me një listë qytetare. Gjithashtu në faqen e tij në rrjetet sociale ka shumë mesazhe ngushëllimi.