Tabaku: Ja 3 arsyet sepse Eurobondi është lajm i keq

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me Eurobondin, që e cilësoi një tjetër borxh. Në një intervistë për A2 CNN, Tabaku tha se ky është një lajm i keq për Shqipërinë, ndërsa renditi edhe tre arsye sepse sipas saj është i tillë.

“Është një lajm i keq sepse nuk dihet sesi do të shpenzohen. Në këto vite kemi parë vjedhje galopante.

Së dyti, me këtë rritje taksash nuk do ishte e nevojshme marrja e një tjetër borxhi.

Dhe së treti në çdo projekt që kanë bërë ose ka pasur korrupsion të jashtëzakonshëm ose projekte që nuk janë eficente dhe nuk kthehen në ekonomi”, tha Tabaku.

LEXO EDHE  Shpërthimi në Pogradec, i zoti i shtëpisë po bënte kafen/ Me urgjencë në Tiranë

Gjithashtu ish-deputetja demokrate theksoi se buxheti është i lodhur dhe të ardhurat po bien.

“Buxheti është i lodhur sepse jan rritur taksat, po bien të ardhurat dhe po rritet borxhi. Buxheti i shtetit ka një krizë të jashtëzakonshme konsumi, nuk e nxjerrin dot ekonominë nga ky qorrsokak që e kanë futur. Buxhetit i mungojnë 138 milion euro në katër muajt e fundit. Këto janë shifra alarmante, duhen rikuperuar dëmet e mbylljes.

Po kthehet në emergjencë kombëtare largimi i kësaj qeverie, sa më shpejt që dëmet të jenë të rikuperueshme. Shqipëria në punë, Shqipëria e të gjithëve, kjo është ajo që sot të gjithë kërkojnë”, theksoi Tabaku.