Rëndohet bilanci, 42 raste të reja me Covid-19 në vendin tonë

Rëndohet bilanci i të infektuarve me Covid-19 ne vendin tonë. Për 24 orët e fundit janë konfirmuar 42 raste të reja pozitive me koronavirus nga 311 teste të realizuara.

Raste e reja janë: 21 në Tiranë, 9 raste në Shkodër, 4 raste në Durrës, 3 raste në Krujë, 2 raste në Lushnje, 1 rast në Berat, 1 rast në Pukë dhe 1 rast në Urën Vajgurore. Rastet e konfirmuara janë kontakte të rasteve pozitive por edhe shume raste të reja që janë në hetim në Durrës, Berat, Pukë, Shkodër.

Ne 24 orët e fundit janë testuar dhe ritestuar 80 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të prekur 5 personel, ndërsa janë shëruar 8 mjekë dhe infermiere. Vetëm në 24 orët e fundit janë referuar në spitalet infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” 9 pacientë të dyshuar të cilët janë konfirmuar pozitivë dhe janë shtruar në spitalin infektiv, ku vijon të rritet numri i të shtruarve, kryesisht nga Tirana.

Në total numri i të infektuarëve në vendin tonë ka shkuar në 1341 persona.

LEXO EDHE  Vrasja e taksistit, si u zbuluan 2 vëllezërit/ Prova më e fortë që ka policia, dyshimet se...

Aktualisht janë 46 të shtruar pozitivë me Covid-19. Është rritur numri i pacientëve që kanë nevojë për terapi intensive. 8 prej të shtruarve janë në terapi intensive, njëri prej tyre në intubim, ndërsa një pacient ka dalë nga intubimi.

Gjatë 24 orëve të fundit betejën me COVID-19 e kanë fituar dhe 20 pacientë të tjerë, mes të cilëve 8 personel shëndetësor, duke e çuar në 980 numrin e të shëruarve në vendin tonë.

Në vendin tonë janë aktualisht 327 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë dhe Shkodër, ku ka transmetime komunitare.

COVID-19 – Statistika (10 Qershor 2020)
Testime totale 19271
Raste pozitive 1341
Raste të shëruara 980
Raste Aktive 327
Humbje jete 34 (Qarku Tiranë 21, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 205
Shkodër 38
Krujë 27
Kamëz 19
Durrës 14
Mat 9
Lushnje 6
Tropojë 2
Korçë 1
Librazhd 1
Mallakastër 1
Lezhë 1
Pukë 1
Berat 1
Ura Vajgurore 1