Marrëveshja për zgjedhoren/ Rama: Basha u kthye në realitet, pranoi humbjen e 2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me marrëveshjen e arritur mbrëmjen e së premtes në Këshillin Politik për reformën zgjedhore.

“Padyshim që s’jam dakord me ata që thonë se marrëveshja e re me Lulzim Bashën ishte një humbje për të, se gjoja hoqi dorë nga kauza dhe nuk fitoi asgjë!

Jo,sepse kauza ishte imagjinare, kurse marrëveshja është konkrete – pas djegies së kohës, mandateve, bashkive është një rikthim në realitet”, shkruan Rama.

LEXO EDHE  Covid 19/ Ulet numri i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut, ja sa ishte në 24 orët e fundit

Në vijim, ai thekson se marrëveshja e re ka edhe anën tjetër pozitive, që konfirmon se humbja e PD në 2017 s’kishte lidhje me marrëveshjen e parë dhe as me integritetin e zgjedhjeve, përderisa administrimi zgjedhor ekzistues mbeti kusht i panegociueshëm i LBPD, edhe në zhgjëndrrën pa qeveri teknike!