Covid-19/ Rreth 7 milionë të prekur në gjithë botën dhe mbi 400 mijë viktima

Në më pak se dy javë në mbarë botën janë shtuar më shumë se 1 milion të prekur me koronavirus. Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në mbi 6 milion, saktësisht 6.941,564.

Që nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë shënuar 400,862 viktima ndërsa betejën me Covid-19 e kanë fituar 3,401,097 persona.

LEXO EDHE  4 korriku amerikan, ja ngjyrat nga Tirana në Uashington

SHBA vazhdon të mbetet vendi i parë në botë me numrin më të lartë të të prekurve (1,982,210), ndjekur më pas nga Brazili (658,434), Rusia (458,689), Spanja (288,390), Mbretëria e Bashkuar (284,868), Italia (234.801).