Deliron Rama: Prezanton planin sikur do qeverisë 16 vjet

Deklaratat dhe deliri i shprehur nga kryeministri Edi Rama në ‘Opinion’ ndërsa po prezantonte planin e ri ekonimik të qeverisë së tij, kanë sjellë batuta dhe reagime në studio mes tij dhe analistit Artan Hoxha.

Rama deklaroi se së shpejti qeveria do të prezantojë një plan mjaft agresiv ekonomik të quajtur ‘Shqipëria 2030’, ku përfshihet heqja e tatim fitimit për të gjitha bisneset e vogla me xhiro vjetore deri në 140 mijë dollarë deri në vitin 2029.

Ka qenë pikërisht viti 2029 që ka sjellë edhe ragimin dhe ironinë e Artan Hoxhës, i cili i kujtoi Ramës se qeveria ka mandat 4 vjeçar, ndërsa e ‘thumboi’ duke i thënë: ‘Apo ke plan të rrish deri në 2029?’.

Por nuk ka munguar as batuta e Ramës që tha se kjo nuk është ndonjë çudi pasi ai ëhstë miku i një zonje që ka 16 vite në pushtet, duke nënkuptuar kancelaren Merkel.

LEXO EDHE  Kërkuan favore seksuale për kthimin e makinës, në pranga 2 policë

Ja batutat mes Ramës dhe Hoxhës:

Rama: Biznesi i vogël me xhiro deri në 140 mijë dollarë, do ti hiqet tatim fitimi deri në vitin 2029. Shumë shejt do të vendosim nëse do të heqim thsh-në komplet apo jo. Këtë do ta përfshijmë në planin tonë ‘Shqipëria 2030’, ku do të kemi një plan shumë agresiv ekonomik.

Artan Hoxha: Po shumë e ke çuar deri në vitin 2029, qeveria 4 vjet e ka mandatin, apo ke në plan të rrish aq gjatë? (Qesh)

Rama: Qesh ti qesh, po jam miku i asaj zonjës unë që ka kapur viten e 16 në pushtet.