Zyrtari i lartë kinez: Covid-19 nuk e ka origjinën në tregun e Wuhanit

Ku numri i të prekurve në mbarë Botën nga Covid-19 ka kaluar shifrën e 6.1 mln personave, ndërsa kanë humbur jetën mbi 371 mijë pacientë, ende nuk ka një përgjigje zyrtare sesi lindi dhe pse u përhap, koronavirusi.

A lindi virusi nga tregu i Wuhan-it? Një nga zyrtarët më të lartë të shëndetit në Kinë, Gao Fu, drejtuesi i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, thotë JO.

“Në fillim menduan se tregu i produkteve të detit mund të ishte bërë shkak për virusin, por tashmë ky treg është më shumë si një viktimë”. Kjo deklaratë vjen pikërisht nga shkencëtari i cili më herët kishte deklaruar se tregu i Wuhan-it ishte vendi ku kishte “lindur” Covid-19. Më pas, tregu në fjalë u mbyll dhe u pastrua si të ishte skenë krimi.

LEXO EDHE  Rrëzohet aeroplani në Turqi, humbin jetën 7 policët në bord

Gao pranoi se asnjë shenjë e virusit nuk u gjet nga kampionët e marra nga kafshët e marketit të “Wuhan-it”. Ai shtoi se gjurmë të virusit u gjetën vetëm në kampione të marra në mjedis duke përfshirë edhe ujërat e zeza.