Shembja e Teatrit/ Budina: Hetim ndërkombëtar, më sulmuan me armë

Pas kallzimit penal në SPAK ndaj ministrit Sandër Lleshaj, Kryepolicit Ardi Veliu dhe Kryebashkiakut Erion Veliaj me akuzën e “vrasjes së mbetur në tentativë” në shembjen e Teatrit Kombëtar, regjisori Robert Budina, u shpreh i vendosur që do ndjekë hetimin e çështjes deri edhe ndërkombëtarisht.

“Ne presim që SPAK ta hetojë; dosjen do ta përkthejmë në anglisht dhe do të kërkojmë hetim ndërkombëtar, që ta lexojnë prokurorët e huaj.

U sulmuan qartësisht artistët dhe qytetarët. Na patë të armatosur, na patë të dhunojmë gjë, Teatër, art, trashëgimi kulturore?! Në këmbim – automatikun në kokë!

Atëhere, që unë të jem edhe objektiv, nuk jam jurist, por veproj në mënyrë morale. E kanë pranuar disa institucione që dosja të hapet. Tjetra është procedurë teknike. Por procedura teknike këtu ka rënë, sepse s’ka drejtësi. Ku janë juristët e tjerë, ku është pjesë e shëndoshë e kësaj shoqërie?! I bëj thirrje shoqërisë të reflektojë. Qëllimi ynë është të kthejmë tempullin, Teatrin. Demokracia nuk ka për t’u kthyer nëse nuk rindërtojmë Teatrin.

LEXO EDHE  “Shqipëria realitet kontradiktor”, Fuga dyshues për Reformën Zgjedhore

Mua më sulmuan me armë. Ju e patë të gjithë. Hajde ta fitojmë këtë! Unë besoj tek vetja. Tek energjia pozitive! Do t’u heqim alibinë që s’e kanë këtë vullnet. Do ta çojmë deri në fund, edhe nëse ata nuk reagojnë. Do luftojmë deri në fund, do luftojë me të keqen. Do shkojmë dhe në PE, do t’u themi që Shqipëria nuk është vendi i pashpresë.

Prokurorët kanë fëmijë, edhe unë kam, e dinë që unë mund të kisha lënë kokën aty. Do të vijë dita që do bëhet një lëvizje e madhe”, tha Budina.