Basha: Ja si do ta ndalim Ramën që mos vjedhë votat

Kreu i opozitës Lulzim Basha deklaroi në ‘Opinion’ se opozita do të japë kontributin e saj që Reforma Zgjedhore të mbyllet brenda 31 majit.

I pyetur nga Blendi Fevziu se si opozita do të ndalë ramën këtë herë që të vjedhë vtat. Basha tha s ekjo do të bëhet përmes nj koalicioni të madh me qytetarët.

Ndërkohë ai theksoi se opozita ka propozuar në tryezën e Reformës Zgjedhore  që një nga pikat kryeore të jetë një qeveri trazitore para zgjedhjeve.

Reforma Zgjedhore është pjesë e 15 kushteve të BE Nuk kemi noj pritshmëri nga e ashtuquajtur Reformë Zgjedhore, pasi mekanizmi ëhstë shitblerja e votës. E vetmja mënyrë se si kjo mund të zgjidhet ëhstë largimi i Edi ramës, kështu që e gjithë energjia jonë ëhstë të bëjmë aelancën dhe bashkimin më të madh të shqiptarëve. Garancia ligjre ëhstë një qeveri tranzitore, kjo ëhstë dhe në tryezën e reformës zgjedhore dhe ëhstë e pandryshumeshme për opozitën. Zgjedhje të lira dhe të ndershme mund të bëhen vetëm nëse kemi një qeverisje ku në krye të saj nuk ëhstë kreu i krimit’, deklaroi Basha.