Arrestohet 55-vjeçari shqiptar/ Njihej si “miu” i supermarketeve, ja çfarë vidhte

Një shqiptar, 55 vjeç, po përballet me akuzat e vjedhjeve të disa supermarketeve në Greqi.

55-vjeçari, njihej nga policia greke si “miu i supermarketeve”, ndërsa ndaj tij janë ngritur akuzat për vjedhje të kryera në të kaluarën.

Banues në Larissa, 55-vjeçari, u arrestua, ndërsa policia greke pretendon se ai ka kryer të paktën vjedhjen e 37 pakove në një zinxhir dyqanesh të lodrave për fëmijë.

Në përballjen me gjykatën, shqiptari ka mohuar disa vjedhje për të cilat akuzohet, por gjykata e dënoi me 12 muaj burg, i konvertuar në 3 vite me liri me kusht.

Sipas hetuesve, rojet e sigurimit të zinxhirit të supermarketeve në Giannouli, gjetën humbje të mëdha në pijet alkoolike, veçanërisht gjatë periudhës së masave kundër koronavirusit, ku rojet e sigurisë iu përkushtuan klientëve kryesisht në hyrje.

Ekzaminimet zbuluan se i pandehuri 55-vjeçar kishte vjedhur vetëm produkte kafeje dhe alkooli në dy raste në 22 dhe 27 Prill (gjithsej rreth 50 euro), një veprim që ai tha se mund të paguante dëmin.

LEXO EDHE  E rëndë / Shqiptari i iep fund jetës duke u vetëvarur! Detajet

Përkundrazi, në rastin e zinxhirit të dyqaneve të lodrave për fëmijë, gjithashtu në Giannouli, 55-vjeçari në dëshminë e tij nuk pranoi të kishte kryer vjedhje.

Siguria e dyqanit deklaroi se këto të fundit kishin vjedhje sistematike të sprajve të insekteve dhe për këtë u rritën masat e sigurisë. Kështu, një ditë më parë dje në mesditë, sipas dëshmive, 55-vjeçari u gjet duke vjedhur produktet specifike. Punonjësit e dyqanit e ndoqën në këmbë dhe pasi u arratis përtej parkingut, ai hodhi mallrat e vjedhura ku edhe u bllokua derisa u arrestua nga policia.

Sipas të akuzuarit, ai dëshironte të blinte disa spraj për insekteve dhe një lodër, por kur mësoi se punonjësit e dyqanit ishin “duke e shikuar në mënyrë të çuditshme”, la shportën dhe iku në këmbë, megjithëse kishte shkuar në dyqan në makinën e tij.