“Dy hapa nga Van Dijk janë 50 për mua”, Aguero thur elozhe për mbrojtësin e Liverpool

Sulmuesi i Man.City-t , Sergio Aguero, e ka cilësuar Van Dijk si një mbrojtës mjaft të zgjuar dhe si ndër më të mirët në botë.

Duke folur për programin spanjoll “El Chiringuito”, argjentinasi ka thënë se inteligjenca e tij në pozicionim kombinuar kjo me fizikun e jashtëzakonshëm që ka e bën Van Dijk një mbrojtës të kompletuar.

“Të gjithë e dinë se Van Dijk është një mbrojtësit më të mirë në botë. Ai është i fortë, i gjatë, ka një trup të përsosur. Në situatat një kundër një është shumë i aftë. Nuk duket se është shumë i shpejtë por në të vërtetë është falë këmbëve të tij të gjata. Dy hapa për të janë 50 për mua”.

“Por ajo që më pëlqen më shumë është mënyra se si ai mbron. Asnjëherë nuk është në ankth kur mbron, ai është shumë i kujdesshëm dhe i durueshëm. Kjo e bën të vështirë për shumë sulmues.”

Aguero dhe Van Dijk kanë qenë përballë njëri-tjetrit në disa ndeshje mjaft të tensionuara, me Manchester City dhe Liverpool që vitet e fundit kanë rivalizuar njëra-tjetrën fuqishëm në Premier League.

LEXO EDHE  Petrov garon në Olimpiadë, i pari në baterinë e tij