Lajmi i mirë/ Në shtator mund të jetë gati vaksina anti-Covid 19, njoftimi nga Oksfordi

Një vaksinë kundër Covid-19 mund të jetë gati në shtator, sipas një vaksinologeje britanike nga Universiteti i Oksfordit, i cili po udhëheq një nga përpjekjet më të përparuara për imunizimin.

Dr Sarah Gilbert, një profesore e vaksinologjisë në Universitetin e Oksfordit, i tha The Times të shtunën se ajo ishte “80 përqind e sigurt” se një vaksinë që po zhvillohej nga ekipi i saj i studiuesve do të funksiononte dhe do të vihej në dispozicion të publikut të gjerë brenda rreth pesë muajsh.

“Provat njerëzore do të fillojnë në dy javët e ardhshme”, tregoi ajo.

“Unë mendoj se ka një shans të madh që ajo të funksionojë në bazë të studimeve të tjera që kemi bërë me këtë lloj vaksine”, tha Dr. Gilbert për Times.

“Nuk është thjesht një gjueti dhe ndërsa çdo javë kalon ne kemi më shumë të dhëna. Unë do të flisja për 80 përqind, kjo është pikpamja ime personale”, tha ajo.

Vaksinologia tha se ajo dhe ekipi i saj janë në bisedime me qeverinë britanike për të filluar prodhimin sa më shpejt të jetë e mundur.

Mbi 60 kandidatë të mundshëm për vaksina dhe trajtime për koronavirus janë duke u zhvilluar në laboratorët në të gjithë botën, shumica në fazat para-klinike. Të paktën një vaksinë, nga ndërmarrja amerikane Moderna, tashmë është duke u testuar në provat klinike që filluan muajin e kaluar.

Në Izrael, shkencëtarët në Institutin e Kërkimit Migal Galilee të financuar nga shteti kanë thënë se vaksina e tyre për koronavirus ishte në rrugën e duhur për të qenë e gatshme për testim brenda “disa javësh”, megjithëse nuk do të jetë në dispozicion për muaj për shkak të gjatësisë dhe nganjëherë burokratike të procesit të testimit dhe aprovimit.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ 5 viktima dhe 100 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ekspertët e farmaceutikës dhe industrisë kanë paralajmëruar se një vaksinë mund të zgjasë 12-18 muaj për t’u zhvilluar, pas provave klinike dhe miratimeve të sigurisë.

Në SHBA, ndërkohë, studiuesit kanë hapur një tjetër provë sigurie të një vaksine eksperimentale COVID-19, kjo duke përdorur një shpimit të thellë në lëkurë.

“Është prova më e rëndësishme që ne kemi bërë ndonjëherë,” i tha Dr. John Ervin nga Qendra për Kërkime Farmaceutike Associated Press.

Eksperimenti, duke përdorur një kandidat për vaksina të zhvilluar nga Inovio Pharmaceuticals, është pjesë e një gjuetie globale për mbrojtje shumë të nevojshme kundër një virusi që ka shkaktuar një mbyllje ekonomike dhe i detyron njerëzit të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, ndërsa vendet përpiqen të frenojnë përhapjen.

Studimi i Inovio është caktuar të testojë dy doza të vaksinës së tij, të quajtur kodi INO-4800, në 40 vullnetarë të shëndetshëm në laboratorin kërkimor të Kansas City dhe Universitetin e Pensilvania.

Inovio është duke punuar me studiuesit kinezë për të filluar së shpejti një studim të ngjashëm në atë vend.