“Testimi i kufizuar është krim”/ Berisha: Vetëm karantina nuk na mbron nga Covid 19

Ish-Kryeministri Sali Berisha e konsideron krim dhe dhunim të ligjeve ndërkombëtare aplikimin e metodës së testimeve të kufizuara.

Berisha shkruan në një postim në rrjet se vetëm karantinimi, pavarësisht se është i domosdoshëm, absolutisht nuk mbron dot pa testimin e gjejrë nga përhapja e epidemisë.

“Ata me këtë qëndrim po infektojnë dhe sëmurin çdo ditë me qindra qytetarë, të cilët në kushtet e një testimi të gjerë do mund ti shpëtonin infeksionit.

Ky është një krim i vërtet me të cilin, duke mos i zbuluar të infektuarit bëjnë të mundur që ata çdo ditë të infektojnë të tjerët”, shkruan Berisha.

Komenti nga Sali Berisha

Testimi i kufizuar eshte dhunim i ligjit nderkombetar, eshte krim!

Miq, Edvin PPP Maska dhe Ndrikull Hajni Maska me testimin e kufizuar qe eshte ne kundershtim flagrant me direktiven e OKB, e cila urdheron vendet anetare te bej e Testim, testim, testim, vazhdojne testimin e kufizuar.

Nderkohe miq eshte faktuar se vetem karantinimi ndonese i domosdoshem, absolutisht nuk mbron dot pa testimin e gjere nga perhapja e epidemise. Ata me kete qendrim po infektojne dhe semurin cdo dite me qindra qytetare, te cilet ne kushtet e nje testimi te gjere do mund ti shpetonin infeksionit.

LEXO EDHE  Gjermania: Shqiptarët duan 3 muaj që të marrin një vizë pune në Ambasadë

Ky eshte nje krim i vertet me te cilin, duke mos i zbuluar te infektuarit bejne te mundur qe ata çdo dite te infektojne te tjeret.

Kete qendrim Edvin PPP Maska dhe Ndrikull Hajni Maska po e mbajne sepse ata per 90 dite nuk importuan asnje test dhe kur filloi epidemia kishin vetem nje sasi te kufizuar testesh. Testet e porosituara para nje jave duan kohe qe te vine.
Per te jusifikuar qendrimin e tyre, dyshja Edvin PPP Maska dhe ndrikull Hajni Maska mashtrojne ne menyre te paskrupullt shqiptaret duke deklaruar se testi masiv krijon kaos apo se kete nuk e bene Finlanda!

Denoj me ashpersi te madhe kete qendrim qe zmadhon çdo dite e me shume infeksionin dhe semundjen nga covid 19 dhe kerkoj aplikimin e testimit te gjere ne perputhje me direktiven e OBSH. sb