“Qeveria të anulojë tenderin 7 mln euro për betonizimin”/ Alibeaj: Fondet të shkojnë për shëndetësinë

Partia Demokratike i kërkoi sot Qeverisë që të anullojë procedurat mbi tenderin 7 milionë euro për beton.

Enkelejd Alibeaj, ish-deputet i PD, tha se dje janë hapur 4 tendera me vlerë 7 milionë euro për projekte që tani nuk janë prioritet.

“4 tendera që nuk kanë lidhje as me shëndetësinë, as me ndihmën sociale dhe të papunët, as me ndihmën për bizneset e mbyllura.

Qeveria ka planifikuar që 7 milionë euro të shkojnë për rikualifikime urbane në vend që të shkojnë për të ruajtur mijëra vende pune nga mbyllja e detyruar e bizneseve.

Vendi tani nuk ka nevojë për shpenzime të padobishme! Me zgjerimin e hartës së pandemisë në Shqipëri, me rritjen e numrit të të prekurve nga COVID 19 dhe me rritjen e numrit të viktimave, qeveria duhet të kish hequr dorë nga vendimet që pasurojnë një grusht njerëzish në kurriz të shëndetit të shqiptarëve.

LEXO EDHE  Zgjedhja e “sekretarëve” në Gjykatën e Lartë, konkurenti akuza USAID-it: Mashtruesa, si shqiptarët (Foto)

Shqipëria nuk e ka luksin të paguajë 7 milionë euro me një dorë, për të hedhur beton nëpër qytete”, tha Alibeaj.

Sipas tij, Partia Demokratike i kërkon qeverisë të anullojë menjëherë procedurat për tenderimin e këtyre 7 milionë eurove dhe të çdo projekti tjetër, që nuk bën pjesë në 3 prioritetet e shqiptarëve: shëndetësinë, ndihmën për familjet në nevojë, pagesat për punonjësit e biznesve të mbyllura.

“7 milionë euro të tenderuara në një ditë për beton mund të shkojnë në një drejtim shumë të vlefshëm. T’i përdorë për shëndetësinë, për dezinfektimin e qyteteve, të rrugëve dhe banesave të shqiptarëve. Të financojë qindra mijëra njerëz në kufij të mbijetesës. Të garantojë se konsumi, bizneset dhe punësimi nuk do të shemben përtokë nga kriza”, tha Alibeaj.