Meta apel qytetarëve: Është koha të shpëtojmë shtetin, sovrani do thotë fjalën e tij

Presidenti Ilir Meta, përmes një postimi në rrjet, i është drejtuar me një tjetër apel qytetarëve në prag të manifestimit të 2 marsit të thirrur prej tij në mbrojtje të Kushtetutës.

“Çdo qytetar i vendit tonë duhet të kuptojë se kriza e tmerrshme institucionale, ekonomike e shoqërore, si dhe rritja e pasigurisë për të ardhmen, buron nga mungesa e ndërgjegjësimit tonë si shoqëri për domosdoshmërinë e mbrojtjes së Kushtetutës nga politikanët që për më shumë pushtet i venë kazmën themeleve të shtetit, si përmes ndërhyrjeve të nxituara dhe jo transparente, ashtu edhe përmes bërjes së ligjeve anti-kushtetuese që minojnë sundimin e Kushtetutës dhe shtetit ligjor, siç është bërë traditë sidomos në vitet e fundit”, shkruan Ilir Meta në rrjet.

LEXO EDHE  “Lot, dhimbje e varfëri”, Pampuri publikon videon: 300 mijë shqiptarë ushqehen 1 herë në ditë, Rama i ka harruar

Sipas tij, tashmë është koha që Sovrani të thotë fjalën e tij ndaj këtyre puçistëve që nxjerrin ligje për të shkelur dhe dhunuar Kushtetutën e Republikës.

“Është koha të shpëtojmë shtetin e të gjithë shqiptarëve nga pengmarrësit e pushtetit! Ndaj në 2 mars zëri juaj duhet të dëgjohet si asnjëherë tjetër.

#PërKushtetutën🇦🇱 #PërRepublikën🇦🇱 #PërShqipërinë🇦🇱 #PërKombin”, përfundon mesazhin Presidenti.