Koronavirusi/ 80164 të prekur në të gjithë Botën, 2698 humbën jetën

Rreth 2698 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa numri i të prekurve ka arritur në 80164 në rang global.

Kina raportoi për 71 vdekje të hënën më 24 shkurt, nga të cilët 68 ishin provincën Hubei, epiqendrën e shpërthimit të koronavirusit. Deri më tani kanë humbur jetën 2663 persona në territorin e Kinës, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit në vend.

Ka pasur 35 vdekje të raportuara jashtë territorit të Kinës, nga të cilat:

LEXO EDHE  E trishtë/ Babë dhe bir humbin jetën nga Covid 19, të dy ishin mjekë

Irani: 12

Koreja e Jugut: 7

Itali: 7

Japoni: 4

Hong Kong: 2

Filipine: 1

Francë: 1

Tajvan: 1

Të hënën më 24 shkurt, në Kinë u konfirmuan dhe 508 raste të tjera me koronavirus, shkruan CNN. Nga ato, 499 ishin në provincën Hubei. Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus në territorin e Kinës tani është 77,658.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë shtoi se gjithsej 27,683 pacientë janë shëruar dhe janë larguar nga spitali.