E martë, Janar 22, 2019
Etiketimet Bota

Etiketim: bota

Zbulohet fosili gjigant i lakuriqit të natës në Zelandën e Re,...

Mbetjet e fosilizuara të një lakuriqi nate që jetoi miliona vjet më parë u gjetën në Zelandën e Re, njoftoi një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh...

Zbulohet sëmundja që vuan Kim Jong-un…

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un duket se po vuan nga sëmundja e veshkave, pohon një ekspert, shkruan "Daily star". Pamja më e fundit...

Pamje të rënda +18/ Burrat rrahin në mënyrën më brutale një...

Një nënë dhe djali i saj adoleshent, janë rrahur në mënyrën më brutale të mundshme nga një grup burrash të cilët vazhdimisht i godisnin...

Kinë/ Përplasen dy anije, mbi 32 vetë rezultojnë të zhdukur

Në afërsi të bregut lindor të Kinës, janë përplasur dy anije. Njëra nga anijet ishte një cisternë me naftë dhe tjetra ishte një anije...

Në Iran kërkohet ndalimi i mësimeve në gjuhën angleze

Një zyrtar i lartë për edukim në Iran, ka bërë thirrje që të ndalohet mësimi i gjuhës angleze në shkollimin fillestar, pas paralajmërimeve të...

Ndërron jetë astronauti që preku hënën, i pari në hapësirë

Astronauti John Young, i cili shkoi në hënë dhe udhëtoi në misionin e parë të anijes kozmike në hapësirë, ka vdekur në moshën 87-vjeçare. Ai...

Për më shumë lindje, 10 vendet ku qeveria inkurajon qytetarët të...

Rumani 1960 në Rumani ishte një kohë e rrezikshme për çiftet. Rritja e popullsisë u shterua, duke bërë që qeveria të imponojë një taksë mbi...

Arabi Saudite, kundërshtuan masat e kursimit, konfirmohet arrestimi i 11 princërve

Prokurori i përgjithshëm i Arabisë Saudite sot ka konfirmuar se 11 princër nga familja mbretërore saudite janë arrestuar, për shkak të protestës kundër masave...

Libi/ Mbytet anija me 150 emigrantë, humbin jetën 25 veta

Një anije me 150 emigrantë në bord është mbytur në afërsi të brigjeve të Libisë. Deri tani raportohet se të paktën 25 persona kanë...

Kina ofron viza 10-vjeçare për shkenctarët dhe biznesmenët e huaj

Kina ka filluar të japë viza 5 deri 10-vjeçare për të joshur profesionistë të aftë të huaj që të shkojnë për të punuar në...

VIDEO-FOTO/ ‘Trenat gjigantë të tokës’ makina e çuditshme që ndërtoi ushtria...

Në vitin 1950 qeveria amerikane urdhëroi kompaninë nga Teksasi ‘LeTourneau’ që të ndërtonte një lloj ‘treni gjigant’ që të mund të ecte me goma...

Pentagon: Raport kritik për reformimin e forcës ajrore afgane

Inspektori i përgjithshëm i Pentagonit e ka publikuar një raport me kritika të ashpra për përpjekjet e mbështetura të Shteteve të Bashkuara për refomrën...

Shokon Turqia/ Vajzat mund të martohen 9 vjeçe dhe djemtë 12

Fëmijët në Turqi, përkatësisht vajzat 9 vjeç dhe djemtë 12 tashmë kanë të drejtë të martohen. Deklarata shokuese që është publikuar së fundmi online nga...