Meta: Pse thirra Bashën në Presidencë dhe arsyet pse socialistët duhet të vijnë të parët në bulevard

Pak ditë më parë Ilir Meta thirri në Presidencë, Lulzim Bashën për t’i shpjeguar sipas tij provat e grushtit të shtetit që ka bërë shumica qeverisëse. Por përse nuk thirri kryeministrin? E ndërsa i përgjigjet kësaj pyetje, Meta ka një apel për socialistët.

Unë i kam thirrur të dyja palët për mirëkuptim dhe për rastin konkret i kam konsumuar veprimet e mia me parlamentin. Thirra opozitën për disa fakte, sepse për cfarë tha thërrisja Ramën për veprat kriminale të Etilda Gjonaj, ai i dinte këto gjëra. Por jam i sigurt se kryetari i opozitës nuk i dinte këto gjëra dhe Presidenti ua sqaroi këtë veprimtari kriminale. Bashkëngjitur edhe me veprimin për kalimin e ligjit anti-kushtetues dhe pasojat që mund të ketë për Shqipërinë”, tha Meta në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”,

LEXO EDHE  Qafë Thanë/ Indiani kapet me pasaportë të falsifikuar, polaku me një pushkë pa leje

Unë nuk kam përjashtuar njeri dhe nuk kam bërë thirrje të vijnë disa parti kundër disa të tjerave. Socialistëve u takon të parëve që të vijnë në bulevard. Sepse kanë pasur kontributin kryesor me tolerancën në 1998 për Kushtetutën demokratike, në 2008 nuk e kuptuan skenarin e organizatës ndërkombëtare për ndryshimet kushtetuese për të ardhur në këtë situatë dhe janë më të përjashtuar nga qeverisja dhe jam i sigurt se do të vijnë për të shpëtuar dinjitetin e tyre“, shtoi.